Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.Ticari Kredi

Ticari Kredi

 

“Nasıl ticari kredi alacağımı bilmiyorum!” diyenler için Kuzey Finans ve Kredi Danışmanlık Hizmetleri profesyonel çözümlemeleri ve varlık yönetim planlamalarıyla ticari kredi almanızda size danışmanlık sağlayabilecek en başarılı kredi danışmanlığı firmalarının başında geliyor.

Ticari Kredi Danışmanlığı

Umutsuzluğa yer yok çünkü Kuzey Finans olarak ticari kredi almak isteyen herkes için güçlü stratejiler uygulamaktayız. Ticari kredi danışmanlığı hizmetimiz, genel itibariyle firmaların sermayesini artırmak, zorlayıcı giderleri ve maliyetleri  karşılamak için kullanılan kısa vadeli kurumsal krediler konularında size destek sunar.

Ticari Kredi Çeşitleri

Ticari kredi, Spot Krediler ve Rotatif Krediler olmak üzere 2 bileşene sahiptir. Ödeme kuruluşları genellikle firmanın finansal geçmişine, varlığına ve kredi notuna karşılık ticari kredi sağlar.

Spot Krediler: Ödeme süresiyle doğru orantılı olarak faizin belirlenmesi koşuluyla yapılan finans desteğidir. Uzun dönemi kapsayabilen spot kredilerde faiz sabittir ve firmalar da sabit faizli bu destekten yararlanmaktadır. Spot Kredi için başvuru yapmayı düşünüyorsanız, kredi notunuzun istenen ölçekte olması krediyi alabilmeniz için yeterli olacaktır.

Rotatif Krediler:  Faiz oranları fonksiyonellik taşır. Kısa vadeli verilen rotatif kredilerde faiz oranlarının değişkenlik taşıması da krediyi ödeme sürecinin kısa olmasıyla doğru orantılıdır. Rotatif kredi alma sürecinde belirlenen koşullar spot kredilere göre daha esnek ve kolaydır.

Ticari Kredi Nedir? Nasıl Alınır?

Ticari kredi, banka/ödeme kuruluşu tarafından ön onayı alınarak acil olarak nakit ihtiyacı veya işletme sermayesine gereksinim duyan kişilere isteğe bağlı verilen kurumsal kredi türüdür. Diğer tanımıyla, şirketlerin finansal işlemlerini ve yükümlülüklerini sağlayabilmesi için önceden onaylanmış belli bir limite sahip paradır. Ticari krediler genel itibariyle teminatlı ve teminatsız niteliklerle şekillendirilmektedir. Ticari kredi veya işletme kredisi olarak da bilinen bu kredi türü;  borçluların aldığı kredi limiti üzerinden düşük faizlendirme yapılarak verilmektedir.

Ticari kredi, firmaların acil nakit ihtiyacını karşılamalarına yardımcı olan kredi türüdür. Faiz oranı düşük olduğundan, firmaların çok acil durumlarda yüksek faizli kredi almaktan kaçınmasına yardımcı olur. Buna ek olarak;  firmanın mali tasarruflarını yapabilmesi ve finansal aktivitelerini daha fazla geliştirilebilmesi için fırsattır.

Ticari Kredi Başvurusu

Ticari kredi almak istiyorsanız her şeyden önce işinizi titiz yapmanız gerekiyor. İşletmenizin geleceğini daha iyi kademelerde olması için başvuru süreçlerinde aksaklık yaşamamanız gerekir. Bir bankanın müşterilerinden istediği 2 husus; güven ve güvencedir.

Ticari kredi başvurusu yaparken işletmenizin ticari faaliyetlerine aktif olarak devam ettiğini gösteren belgeyi ibraz etmeniz şarttır. Bilançoları olumlu yönde olan ve ticari kredisi almak isteyen her firma güncel olarak en uygun faizle işlemlerini yapmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Ticari kredi, nakit veya işletme sermayesi ihtiyacı bulunan işletmelere verilir. Bankaların kurumsal kredilerinden biri olan ticari kredi, şirketlerin büyümesi ve finansman faaliyetlerini sürdürebilmeleri için verilir. Ticari işletme belgesi olan şirket sahipleri, bankalardan ticari kredi alabilir. Ticari kredi verirken, firmanın risk durumları bankalarca değerlendirilir.

Ticari kredi limiti; kredi geçmişi, teminat, toplam kredili hesabın durumu, ticari faaliyetlerdeki düzenlilik, kredi geçmişi gibi konular incelenerek bankalar tarafından belirlenmektedir. Ticari kredi limiti belirleme sırasında işletmenin ticari faaliyetleri göz önüne alınarak banka komisyonu tarafından değerlendirme yapılır.

İşletmeler, ticari kredi başvurusu için bankaya talimat verdikten sonra banka gerekli işlemleri başlatır. Ticari kredi çıkması için banka işletmenin sunduğu verileri inceler ve işletmenin ticari finans durumunu değerlendirerek bir limit belirler. Banka ticari kredi çıkartırsa işletmeye bilgi verir. Ticari kredi çıkması durumunda işletme sahibi gerekli belgeleri bankaya vererek kredisini alabilir.

Ticari kredinin şahıs şirketine çıkıp çıkmaması bankaların prosedürlerine göre değişkenlik gösterir. Genellikle şahıs firmaları ve tüzel firmalar, çoğu bankadan ticari taksitli kredi alabilir. Ticari kredi, taksitli olarak ve belge talebi ile yapılır.

Kredi Danışmanlığı