Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.Ticari Kart

Ticari Kart

 

Ticari kredi kartları kurumsal sektöre (küçük, orta ve büyük işletmeler) ve ayrıca yeni başlayanlar ve serbest çalışanlara yönelik özel bir kredi kartı türüdür. Şirket harcamalarını kontrol altında tutmanıza, nakit ve çek kullanımını sınırlamanızı sağlar.

Ticari kredi kartının kullanılması, muhasebe işlemlerinin hızlandırılmasına ve ödemelerin ortak çalışanlara devredilmesine olanak tanır. Ayrıca tedarikçilere ödeme yapmanıza ve seyahat masrafları gibi çalışan masraflarını takip etmenize olanak tanır.

Kurumsal Kredi Kartını (Ticari Kart) Kimler Kullanabilir?

Kurumsal kredi kartı olarak da bilinen Ticari Kartlar profesyonellere yönelik olduğunu net bir şekilde belirtmeliyiz. Örneğin; serbest çalışanlar ve serbest meslek sahipleri , yeni başlayanlar , zanaatkarlar. Ama aynı zamanda küçük ve orta ölçekli şirketler (KOBİ'ler) ve kısacası kurumsal olarak hizmet faaliyetlerini ilerleterek adım atma çabasındaki herkes gerekli bilgi ve belgeleri sağlayarak Ticari Kart edinebilmektedir.

Ticari Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları

- Ticari olarak çek senet tahvil bono gibi araçları ortadan kaldırarak daha rahat ticari akışa sahip olursunuz.

- Firma harcamaları şirket bünyesinde belirlenen limitlere göre yapılır ve sınırlandırılabilir. Yani firmanızda çalışanlarınıza ticari kredi kartı verdiğinizde limit belirleyebiliyor ve kullanım sınırlandırması da getirebiliyorsunuz.

- Ticari Kredi Kartının firmadaki pozisyona göre yetkilendirmeleri değişkenlik gösterebilmektedir.

- Ticari Kredi Kartları ödeme vadesi normal kredi kartların vadelerinden çok daha farklıdır.

Ticari Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Ticari kredi kartı, bireysel amaçlı alınan bir kredi kartı gibi çalışır. Türkiye’de ve yurtdışında online ödeme yapmak, fiziksel mağazalardan alışveriş yapmak ve ATM'lerden para çekmek için kullanılabilir .

Banka kartından farklı olarak, kurumsal kredi kartı (ticari kart), hesapta bulunandan daha fazla harcama yapmanızı sağlar. Bunlar aslında banka tarafından avans olarak verilir ve önceden belirlenen vade koşullarında ödemesi yapılır.  

Ticari kredi kartı mükemmel bir fırsat gibi görünse de, gerçekte şirketin cari hesabında mevcut olanlardan daha büyük miktarlarda para çekmek mümkün olduğu için harcamaları tam olarak izlemenize izin vermez.

Ticari Kredi Kartı Özellikleri

Ticari kart kullanımı yoluyla kamu hizmetleri ödemeleri, tedarikçilerden ödemeler, ortak çalışanlar, seyahat masrafları, transferler vb. gibi kurumsal harcamaları yönetmenize olanak tanıyan, şirketle ilişkili bir ticari cari hesabı olan bir karttır. Bu kart türünün sayısız avantajı vardır ve artık bir şirket için zorunludur. Aslında, gelen ve giden parayı yönetmek ve izlemek için kullanılır.

 

 

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ticari kredi kartları, tıpkı kişisel kredi kartları gibi çalışır. Şirketlere belirli bir limite kadar kredi limiti sağlarlar ve satın alma yapmak için kullanılabilirler. Aradaki fark, kredi kartı hesabının sizin değil, şirketinizin adına olmasıdır. Bu, işletmenizin ve kişisel finansmanınızın ayrı olacağı anlamına gelir ve bu da harcamalarınızın doğru kayıtlarını tutmayı kolaylaştırabilir.

Müşterinin fatura ödemesi gibi, gelen parayı beklerken öğeler için ödeme yapabilmek için nakit akışınızı yönetirsiniz. Birden fazla çalışana tek bir hesapla bağlantılı kartlar vermenizi ve sadece bir fatura ödemenizi sağlar. Kredi kartı ile çalışma giderleri ödenebilir, bu da harcama formlarına ve çalışanlarınıza geri ödeme yapma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Kredi kartıyla normalde ödeyebileceğiniz her şeyi satın almak için ticari kredi kartlarını kullanabilirsiniz.

İster tek bir tüccar olun, ister daha büyük bir şirketin finansmanını yönetmeye yardımcı olun, genellikle bir ticari kredi kartı alabilirsiniz.

Şirketiniz ticari faaliyetlerine yeni başlıyorsa, çok fazla ticari kredi geçmişine sahip olma olasılığınız düşük olduğundan, ticari kredi kartı için kabul edilmek zor olabilir. Fakat firmanızın ticari ve finansal faaliyetleri genişledikçe ticari kredi kartı alabilmenizin yolu açılmaya başlar.

Kredi Danışmanlığı