Silmek İstediğinize Eminmisiniz ?

Eminseniz Lütfen Evet'e Basın.Bankalar Neden Kredi Vermiyor ?

Bankalar Neden Kredi Vermiyor ?

 

Bankalar neden kredi vermiyor? Türkiye’de bankaların kredi verme koşulları ve finansal politikalarına göre kredi vermeme ihtimali vardır. Buna “Neden kredim onaylanmıyor?” veya “Bana neden kredi çıkmıyor?” soruları da eşlik eder.

Birden fazla sebeple, bankalar neden kredi vermiyor sorusunu yanıtlayabiliriz.

Bankaların Kredi Vermemesinin 3 Nedeni

Kredi için başvurdunuz ve size kredi verilmedi mi? Finansal danışmanınızdan izin için kredi çekmesini istediniz ve kredi verilmedi mi? 

Muhtemelen nedenini bilmiyorsunuz ancak, finans kurumunun size kredi vermemesine neden olabilecek birkaç neden var.

Bir krediye ihtiyacınız varsa ve bankadan kredi onayı alamadıysanız veya bunun olmasını önlemek istiyorsanız, finans ve kredi danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Finans kurumlarının kredi vermemesinin bazı sebepleri neler olabilir birlikte görelim:

1. Bankalar Neden Kredi Vermiyor: Paraları mı yok?

Muhtemelen şaşırmışsınızdır: "Bankanın parası yok mu?" 

Size saçma geleceğini tahmin ediyoruz ama ne yazık ki üzücü gerçek şu ki;  kredi veren bankaların ve kurumların ekonomik durumu yıllar içinde ve krizle birlikte değişti.

Bunu daha iyi anlamak için kredi kuruluşlarının borç verme yetkisine sahip olması gerekir ama bu kurumlar likiditeyi nasıl sağlıyor:

  • Devlet Yoluyla: Ne yazık ki, ekonomik kriz bunun en büyük engeli oluyor.
  • Vatandaşlar aracılığıyla: Faiz karşılığında birikimlerini finansal kuruluşlara yatırmaya istekli olanlar.

Mevcut ekonomik şartlar göz önüne alındığında, mevduatı az olan bankalar kredi vermede fazla ileri gidemezler. Bir banka kredi talebinizi reddederse,  bunun mutlaka daha fazla fona sahip başka bir bankanın da reddedeceği anlamına gelmediğini unutmayın.

2. Bankalar Neden Kredi Vermiyor: Hata mı yaptınız?

Kredi başvurusunda bulunduğunuzda başvurunuzun kusursuz olduğundan ve krediyi almak için gereken tüm şartları karşıladığından emin olun.

Bankaların kredi başvurularında ret kararına neden olabilecek bazı durumları aşağıda sıralıyoruz:

  • Yetersiz gelir ve mal varlığı. Geri ödeme kapasitenizi aşan likidite talebinde bulunmaktan kaçının, ödeyeceğiniz taksit diğer krediler hariç  aylık maaşınızın belli bir oranını geçmemelidir.
  • Güvencesiz çalışma durumu. Sabit vadeli bir sözleşmeniz olduğunu ve vadesinin dolduğunu biliyorsanız, borcu ödeme kabiliyetiniz minimum olacaktır, bu nedenle tüm evrakları sırayla ödeyemezseniz finansal olarak taksiti geri ödeyebilecek bir kefil bulmaya çalışın.
  • Bilgi eksikliği. Eğer bir müşteri olarak bu ilk kredi başvurunuzsa, kredi veren kuruluşlar güvenilirliğinizi doğrulamakta güçlük çektiği için reddedilme ihtimaliniz vardır.
  • Çoklu krediler: Devam eden birkaç taksitiniz varsa, banka aşırı borçluluk durumunu önlemek için başvurunuzu reddedebilir.

Bunlar, bir bankanın kredi talebinizi reddetmesine yol açabilecek nedenlerden bazılarıdır.

Sebep ne olursa olsun, bir sonraki adımın hangisinin doğru olduğuna karar vermek için bilmeye

3. Bankalar Neden Kredi Vermiyor: Kredi itibarınızı kontrol ettiniz mi?

İhtiyacınız olan parayı bulmakta zorlanıyor ve size açıkça yeterli kredi itibarınızın olmadığı söylendi mi?

Bu duruma yol açabilecek birkaç neden vardır:

  • Kredinizin en az iki taksidinin ödemesini geciktirdiniz, bu da risk merkezlerinin veri tabanlarında kötü müşteri olarak rapor edildiğiniz anlamına geliyor.
  • Birkaç  bankaya aynı anda birkaç farklı kredi için talepte bulunmuş olabilir misiniz?
  • 30 günden daha kısa bir süre önce talebiniz reddedildiyse, başka bir başvuruda bulunmadan önce biraz bekleyin.

Kendinizi bu durumlardan bir veya daha fazlasının içinde bulursanız, finans alanında uzmanlaşmış danışmanlara güvenmeniz gerekiyor.

Hangisinin sizin için doğru çözüm olduğunu anlamak ister misiniz? Kuzey Finans kredi danışmanlık firması danışmanları ile ücretsiz bir teklif almak için telefon numaramızdan bize ulaşın.

Kredi Danışmanlığı